Knjige
Vil du reagere på denne meldingen? Registrer deg på forumet med noen få klikk eller logg inn for å fortsette.

Knjige

Virtualna biblioteka
 
IndeksLatest imagesSøkBli MedlemLogg Inn

 

 Henry Gilbert

Go down 
AvInnlegg
Admin
Admin
Admin


Antall Innlegg : 2985
Join date : 18.05.2019

Henry Gilbert Empty
PosteTema: Henry Gilbert   Henry Gilbert EmptyOns Jun 12, 2019 11:18 am

Robin Hood -

Nekada veliki deo engleskog naroda nije bio slobodan. Ljudi misu mogli da žive onde gde bi im se svidelo, niti su mogli da rade za onoga za koga su hteli da rade. Društvo u feudalna vremena bilo je uglavnom podeljeno na lordove i kmetove. Lordovi su dobijali zemlju od kralja, a kmetovi su smatrani delom zemlje; oni su morali da je obrađuju, da bi izdržavali sebe i svoje gospodare. Ako se Džonu ili Diku, sebru na vlastelinstvu, nije sviđao način na koji je njegov lord ili njegov upravnik s njime postupao, on nije mogao da ode na koju drugu stranu zemlje, da bi se zaposlio kod boljeg gospodara. Ako je pokušao to da učini, bio je smatran zločincem, dovođen natrag i kažnjavan bičem, usijanim gvožđem, ili je, pak, bacan u tamnicu.

U takvim prilikama živeo je Robin Hud i vršio junačka dela, za koja znamo iz balada i iz sačuvanog predanja. Kako se njegovo ime ne može naći u oskudnim izveštajima pravnika i sličnih lica, neki su ljudi sumnjali da je Robin Hud stvarno uopšte postojao. Ali ja sam siguran da je Robin nekada i te kako živeo. Može biti da su ga nepoznati pesnici balada malo idealizovali - tojest, da su ga napravili hrabrijim, srećnijim, većim herojem nego što je on stvarno bio; ali to se od pesnika i pisaca uvek može očekivati.
Balada o Robinu Hudu i njegovoj hajdučkoj družini ima oko četrdeset. Najstarije su najbolje, jer su najprirodnije i najuzbudljivije. Većina poznijih balada je vrlo siromašna; mnoge su samo dosadna ponavljanja jednog ili dvaju događaja, dok su drugi grubi, rđavi stihovi, bez duha i mašte.
U pričama koje sam dao u ovoj knjizi, iskoristio sam nekoliko najboljih epizoda koje su obrađene u baladama; ali sam napisao i druge priče o Robinu i dodao događaje i slučajeve koji su postavljeni tako kako bi slika vremena u kome je on živeo bila istinitija.

Henry Gilbert Robinh10

https://mega.nz/#!4vAmCKIS!vmpKcfhp6k9rXceOyx9ddp164DIhhhGShhM7EbEgVPw
Til Toppen Go down
https://biblioteka.forumotion.eu
 
Henry Gilbert
Til Toppen 
Side 1 av 1
 Similar topics
-
» Henry Keating
» Gilbert Adair

Permissions in this forum:Du kan ikke svare på temaer i dette forumet
Knjige :: Kategorije :: Knjige :: H autori-
Gå Til: